Dutch German English


נורית קצירי – מנהלת
 052-3864115
שלמה אזרזר – מנהל מכירות
 052-3224111
שלי עמוס – מתאמת קבוצות
 
052-8664101
דף הבית >> ענפי החקלאות >> רפת
 

רפת חלב - ברפת חלב מגדלים עגלות ופרות, כאשר התוצר העיקרי של הרפת הוא חלב הפרות. הפרה, כמו כל נקבות היונקים, מפיקה חלב רק לאחר המלטה, ולכן הפרות מוזרעות, בדרך כלל בהזרעה מלאכותית, וממליטות במרווחים של כשנה. ברפתות רבות, הנקבות שנולדות מגודלות ברפת כדור ההמשך של העדר. עם היוולדה, מופרדת העגלה מהאם, לצורך מניעת סיבוכים רפואיים שעלולים להיגרם כתוצאה מהעברת מחלות דרך החלב. בימים הראשונים, מקבלת העגלה את חלב אימה, אחרי שזה עבר בדיקת איכות. בהמשך, העגלות יעברו תהליכים לצורך התאמתן לחיים ברפת: גדיעת קרניים, סימון באמצעות צריבה של מספר על גופן בכווית קור וטילוף אחת לשנה. עם הגיען לבגרות מינית, יעוברו הפרות בדרך של הזרעה מלאכותית. לאחר ההמלטה תחלב הפרה באופן אינטנסיבי, בין פעמיים לשלוש פעמים ביום, על מנת להגיע לתנובת חלב מקסימאלית. ברפתות רובוטיות, פרות עשויות להיחלב אף חמש פעמים ביום. כיום לאחר תהליכים ממושכים של השבחה, כל פרה מייצרת כ-35 ליטרים של חלב מדי יום. פרות שלא מייצרות מספיק חלב כדי לכסות על מחיר הטיפול בהן, במיוחד האכלתן, ישלחו לשחיטה. הוצאות התפעול של הרפת הן בעיקר קניית המזון (כמחצית מההוצאות ברפתות ללא מרעה), וכן גם על טיפול בהפרשות הפרות ותחזוקת המבנים (מתוך "ויקיפדיה").

ענף הרפת בשער הגולן
הכול מתחיל מ-54 פרות שהיו לחברי קיבוץ "עין הקורא" (ראשון לציון) בה ישבו מייסדי קיבוץ שער-הגולן 7 שנים, בטרם העלייה לקרקע בעמק הירדן בחודש מרץ 1937. פרות אלו שהועברו לרפת חדשה, למבנה בנוי הראשון, שהוקם בשנת 1938 בחצר המשק זאת למרות שהחלוצים גרו בצריפים. הפרות קיבלו יחס מפנק והוכן עבורן מבנה מוצק, אחד מתוך שני המבנים היחידים בישוב (השני יועד לילדי הקיבוץ) היו הבסיס לרפת, שהייתה ענף מרכזי בקיבוץ הצעיר. בתחילה חלבו בידיים והזינו את הפרות בירק וחציר שגודלו בשדות ואת התערובת להזנה הביאו בשקים מחיפה, את החלב העבירו בכדי חלב למחלבה בקיבוץ דגניה א'. הפרות שטופחו בעמק הירדן היו השבחה בין פרות הולנדיות, שנתנו הרבה חלב אך לא עמדו בתנאי מזג האוויר הקשה של עמק הירדן, לבין פרות דמשקאיות, שהיו עמידות לתנאי מזג האוויר, אך תנובת החלב שלהן הייתה דלה. וכך נוצר זן חדש של פרות קשוחות ומניבות. בשנת 1948, 11 שנים לאחר הקמת הרפת, במלחמת השחרור קיבוץ שער-הגולן נהרס כליל, הפרות מתו במלחמה והיה צריך להתחיל הכול מחדש.

הרפת ההיסטורית הישנה שינתה יעוד ובמקומה הוקמו, סככות מודרניות המאפשרות הזנה ממוכנת, הוקם מרכז מזון, את מכון התערובת הישן מחליף מכון תערובת משוכלל אזורי בצמח, הוקם מכון חליבה משוכלל, שונו שיטות הגידול וההזנה, עדר הפרות הוגדל ומונה כ-645 ראש: 296 פרות חולבות, 132 ראש לפיטום, 217 עגלות קטנות (מחליפות). מכסת החלב כ- 2,900,000 ליטר חלב לשנה, בממוצע לפרה 10,500 ליטר לשנה. העגלות מתפתחות עד גיל שנתיים על-ידי תזונה נכונה ויחס חם ואוהב של הרפתנים שלנו. בערך בגיל שנתיים ממליטה הפרה לראשונה ואז היא נכנסת למעגל החליבה. (פרה צעירה מחליפה פרה בוגרת וכך תמיד שומרים על תפוקת חלב מקסימאלית). חליבת הפרות מתקיימת בכל 8 שעות, והחלב מובל במשאיות ממיכל הקירור היישר לתנובה. הרפת נדרשת לעמוד בתקן של המשרד לאיכות הסביבה.

למה חלב?
מיכל גילאון, דיאטנית קלינית ויועצת תזונה למועצת החלב, מספרת כי מוצרי החלב נחשבים לנכס תזונתי: "צריכת חלב ומוצריו משפרת את האיכות הכוללת של התזונה היומית ומסייעת בהשגת הכמות הרצויה של רכיבי תזונה חיוניים. מעבר לסידן", מוסיפה גילאון, "החלב מספק לגוף רכיבי תזונה חיוניים כמו: חלבון איכותי, אשלגן, מגנזיום, ויטמין D, ויטמין A וויטמינים מקבוצת B וכמובן סידן". למה נחוץ כל אחד מאותם רכיבים?
מיכל גילאון פורשת הסבר מפורט: "האשלגן: חשוב לשמירת מאזן הנוזלים, האלקטרוליטים והחומציות בגוף וכך שומר על תפקוד נורמלי של תאי הגוף. הוא עוזר במניעת עלייה בלחץ הדם כתוצאה מצריכה עודפת של מלח ומקטין את שחלוף העצם. "המגנזיום: משתתף בבניית העצם. מסייע בהפקת אנרגיה מהמזון. חשוב לתהליכי התכווצות והרפיית השרירים ובהעברת גירויים עצביים", היא מוסיפה. "ויטמין D: חיוני לצמיחה ובנייה של מסת העצם, מבנה השיניים ופעילות השרירים". "ויטמין A: חיוני לראיית לילה תקינה, ביטוי של גנים, מערכת הרבייה ומערכת החיסון, ומעורב בתהליך הגדילה". "ריבופלאבין, ויטמין 2B: חיוני להפקת אנרגיה מהמזון". "ניאצין: חיוני להפקת אנרגיה מהמזון. משתתף בתהליך הייצור של חומצות שומן". "ויטמין 12B: חיוני לרקמות ואיברים בהם מתרחש יצור רב של תאים כמו מוח העצם ומערכת העיכול. חיוני לתפקוד תקין של מערכת העצבים, לייצור של שומנים וחלבונים ולמניעת אנמיה", מסכמת גילאון (מתוך האינטרנט).